Czytanie

Hobby bez wydatków: Czytanie

Wśród niekosztownych zajęć, jakie mogą być naszą pasją wyróżnia się czytanie. Wcale nie musimy nabywać publikacji na własność, ale możemy skorzystać z zasobów, jakie oferuje nam na chwilę obecną szeroko działająca sieć bibliotek czy to miejskich, czy osiedlowych oraz wojewódzkich występujące w każdej większej miejscowości na terenie naszego kraju.witamina C lewoskrętna – suplement Korzyści wynikających z takiego hobby jak czytanie jest naprawdę cała masa. Poza tym, ze to pasja nieodpłatna, to również szansa na ciągły rozwój intelektualny. Codzienna lektura, nawet w postaci paru czy kilkunastu stron dziennie, pozwala na znaczące poszerzenie dotychczasowego zasobu słownictwa.

To też forma poprawienia sposobu naszej wypowiedzi. W ten sposób przecież aktywujemy naszą lewą półkulę mózgową, co daje także opcję lepszego zapamiętywania oraz szybszego kojarzenia. Jest to szansa na intensywniejszą pracę szarych komórek na co dzień, sprawniejsze rozumienie komunikatów do nas trafiających i bycie bardziej elokwentnym. Ponad to jak wynika z badań przeprowadzonych przez National Endowment fot the Art osoby czytające rzadziej niż pozostali zapadają na choroby typu Alzheimer. Są one także dużo bardziej aktywne w wielu innych dyscyplinach takich jak chociażby rekreacja, sport, częściej angażują się też w działania ogólnospołeczne, są wrażliwsze i pełne empatii. Czytając możemy się także skutecznie zrelaksować, zapomnieć o problem, odprężyć i odciążyć umysł.

Badania naukowców poświadczają fakt, iż poprzez czytanie i to zaledwie kilkuminutowe możliwe jest zredukowanie o blisko 70 procent poziomu stresu. Taką hipotezę dowiodły testy zrealizowane przez University of Sussex. Jeszcze jednym atutem takiego typu hobby okazuje się znacząca poprawa zdolności sensorycznych oraz poznawczych i motorycznych. To, co czytamy na wyżej wymienione zalety większego wpływu nie ma. Możemy czytać cokolwiek, na co tylko mamy ochotę.

Artykuł dzięki: